top of page

Ayakkabı tabanı nasıl yapılır?


Ayakkabı tabanı nasıl yapılır?
Ayakkabı tabanı nasıl yapılır?

Mukavva Tabanlık


Mukavva tabanlık, eski veya yıpranmış ayakkabı tabanlarını yenilemek için kullanabileceğiniz basit bir yöntemdir. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:


- Eski ayakkabınızın tabanlığı

- Mukavva

- Makas

- Kalem

- Yapıştırıcı


Yapılışı:


1. Eski tabanlığı ayakkabınızdan çıkarın.

2. Eski tabanlığı mukavvanın üzerine yerleştirin.

3. Bir kalem yardımıyla mukavva üzerinde tabanlığın izini işaretleyin.

4. Makasla mukavvadan tabanlığın şeklini kesin.

5. Yapıştırıcıyı mukavvanın bir yüzüne sürün ve eski tabanlığın üzerine yapıştırın.

6. Yapıştırıcı kuruyana kadar bekleyin.

7. Mukavva tabanlığı ayakkabınıza yerleştirin.


Amigurumi Ayakkabı


Amigurumi ayakkabı, örgü ile yapılan sevimli ve renkli ayakkabılardır. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:


- Amigurumi ipi

- Tığ

- Makas

- İğne

- Düğme veya boncuk


Yapılışı:


1. Amigurumi ipi ile tığa bir düğüm atın ve 6 zincir çekin.

2. İlk zincire batın ve sık iğne yapın. Sonra her zincire batarak sık iğne yapmaya devam edin. Son zincire geldiğinizde, 3 sık iğne yapın ve diğer taraftaki zincirlere batarak sık iğne yapmaya devam edin. Son zincire ulaştığınızda, 2 sık iğne daha yapın ve ilk sık iğneye batarak halkayı kapatın.

3. İkinci sırada, her ilmeğe batarak sık iğne yapmaya devam edin. Üç sık iğne yaptığınız yerlerde ise, her ilmeğe 2 sık iğne yaparak arttırma yapın. Böylece ayakkabının tabanını genişletmiş olacaksınız.

4. Üçüncü sırada, her ilmeğe batarak sık iğne yapmaya devam edin. Arttırma yaptığınız yerlerde ise, 2 ilmeği birlikte alarak eksiltme yapın. Böylece ayakkabının tabanını daraltmış olacaksınız.

5. Dördüncü sırada, her ilmeğe batarak sık iğne yapmaya devam edin. Bu sırada arttırma veya eksiltme yapmayın.

6. Beşinci sırada, ayakkabının ön kısmını oluşturmak için yarım daire şeklinde örmeye devam edin. Bunun için ilk 10 ilmeği atlayın ve 11. ilmeğe batarak sık iğne yapmaya başlayın. Son 10 ilmeği de atlayarak örmeyi bitirin ve ipi kesin.

7. Altıncı sırada, ayakkabının arka kısmını oluşturmak için örmeye devam edin. Bunun için atladığınız 10 ilmeğin birine batın ve sık iğne yapmaya başlayın. Diğer 10 ilmeği de örerek örmeyi bitirin ve ipi kesin.

8. Yedinci sırada, ayakkabının yan kısımlarını oluşturmak için örmeye devam edin. Bunun için ön kısımdaki ilk ilmeğe batın ve sık iğne yapmaya başlayın. Arka kısımdaki son ilmeğe gelene kadar örün ve ipi kesin.

9. Sekizinci sırada, ayakkabının diğer yan kısmını oluşturmak için örmeye devam edin. Bunun için arka kısımdaki ilk ilmeğe batın ve sık iğne yapmaya başlayın. Ön kısımdaki son ilmeğe gelene kadar örün ve ipi kesin.

10. Dokuzuncu sırada, ayakkabının üst kısmını oluşturmak için örmeye devam edin. Bunun için ön kısımdaki ilk ilmeğe batın ve sık iğne yapmaya başlayın. Arka kısımdaki son ilmeğe gelene kadar örün ve ipi kesin.

11. Onuncu sırada, ayakkabının ağız kısmını oluşturmak için örmeye devam edin. Bunun için ön kısımdaki ilk ilmeğe batın ve sık iğne yapmaya başlayın. Arka kısımdaki son ilmeğe gelene kadar örün ve ipi kesin.

12. Son olarak, ayakkabının kenarlarına düğme veya boncuk dikerek süsleyin.


Kontakt Yapıştırıcı ile Ayakkabı Tamiri


Kontakt yapıştırıcı, ayakkabı tamiri için en uygun yapıştırıcıdır. Kontakt yapıştırıcı ile ayakkabının tabanı, topuğu veya yırtık kısımlarını yapıştırabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:


- Kontakt yapıştırıcı

- Fırça

- Makas

- Ağırlık veya mandal


Yapılışı:


1. Yapıştırmak istediğiniz yeri temizleyin ve kurulayın.

2. Kontakt yapıştırıcıyı fırça ile her iki yüzeye de ince bir kat halinde sürün.

3. Yapıştırıcıyı 4-5 dakika kadar kurumaya bırakın.

4. Yüzeyleri birbirine bastırarak yapıştırın.

5. Yapıştırdığınız yere ağırlık veya mandal koyarak 24-48 saat bekletin.


Bu üç yöntemle, ayakkabı tabanı nasıl yapılır sorusunun cevabını vermiş olduk. Umarız faydalı olmuştur.

Comments


bottom of page