top of page

Kampreli Yüz Istampaları nelerdir?


Kampreli Yüz Istampaları nelerdir?
Kampreli Yüz Istampaları nelerdir?

Ayakkabı yapımında kullanılan yüz ıstampaları, ayakkabının modeline ve şekline göre farklılık gösteren kesim kalıplarıdır. Yüz ıstampaları, ayakkabının yüz malzemesinin kesilmesi ve dikilmesi için gerekli olan ölçü ve şekilleri belirler. Yüz ıstampaları, ayakkabının ön, arka, yan ve dil bölümlerini oluşturur.


Kampreli yüz ıstampaları ise, ayakkabının yüz malzemesinin kampreli (kavisli) kesilmesini sağlayan özel ıstampalardır. Kampreli yüz ıstampaları, ayakkabının burun bölümünde kullanılır. Kampreli yüz ıstampaları, ayakkabının formunu korur, parmakların rahat etmesini sağlar ve estetik bir görünüm verir.


Kampreli yüz ıstampalarının çeşitleri şunlardır:


- Bombe Istampası: Bombe, şişme, şişkin, kabarma anlamına gelir. Bombe ıstampası, ayakkabının burun bölümünün kampreli kesilmesini sağlar. Bombe ıstampası ile kesilen yüz malzemesi, astar ile arasına takviye malzemesi yerleştirilerek dikilir. Takviye malzemesi, ayakkabının burun bölümünün sertlik, sağlamlık ve dayanıklılık kazanmasını sağlar. Bombe ıstampası ile kesilen yüz malzemesi, kalıbın şeklini alır ve ayakkabı giyildiği sürece şeklini korur.


- Kampre Paylı Istampa: Kampre paylı ıstampa, ayakkabının burun bölümünün iki parçalı olarak kampreli kesilmesini sağlar. Kampre paylı ıstampa ile kesilen yüz malzemesinin iki parçası, ön orta ekseninde birleştirilir ve dikilir. Kampre paylı ıstampa ile kesilen yüz malzemesi, bombe ıstampası ile kesilen yüz malzemesine göre daha esnek ve yumuşak olur.


- Çapraz Istampası: Çapraz ıstampa, ayakkabının burun bölümünün çapraz olarak kampreli kesilmesini sağlar. Çapraz ıstampa ile kesilen yüz malzemesi, ön orta ekseninde çapraz bir çizgi oluşturur ve dikilir. Çapraz ıstampa ile kesilen yüz malzemesi, kampre paylı ıstampa ile kesilen yüz malzemesine göre daha sade ve düzgün bir görünüm verir.


Kampreli yüz ıstampalarının kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:


- Kampreli yüz ıstampalarının ölçü ve şekilleri, ayakkabının modeline ve kalıbına uygun olmalıdır.

- Kampreli yüz ıstampalarının kenarlarına gelen kısımlarda görüntü bozukluğu olmaması için kavisi çizimine 90 derece açı ile başlanmalıdır.

- Kampreli yüz ıstampalarının monte kenarına gelen kısımlarda kalınlık yapmaması için 5 mm kısaltma yapılmalıdır.

- Kampreli yüz ıstampalarının ön orta ekseninde bozukluk olmamasına dikkat edilmelidir.


Kampreli yüz ıstampalarını kullanarak farklı modellerde ve tekniklerde saya yapımını öğrenmek için Ayakkabıcı Kursu'na kaydolabilirsiniz. Ayakkabıcı Kursu'nda profesyonel eğitmenlerden teorik ve uygulamalı olarak saya üretim teknikleri dersi alabilirsiniz. Ayakkabıcı Kursu'nda saya üretim teknikleri dersinde şunları öğreneceksiniz:


- Elde kesim teknikleri

- Saya malzemeleri

- Yardımcı ve destekleyici malzemeler

- Kesim presi

- Preste kesim teknikleri

- Kesim bıçakları

- Tıraş

- Freze

- Saya yapıştırıcıları

- Regola

- Takviye malzemeleri

- Saya süslemeleri

- Aksesuar takmak

- Elde saraç tekniği

- Makinede saraç tekniği

- Şerit dikiş makinesi

- Saya dikiş makineleri

- Sandalet ve terlik saya yapma teknikleri

- Çarık saya yapma teknikleri

- Makosen sayaları yapma teknikleri

- Çocuk sayaları yapma teknikleri

- Atom saya yapma teknikleri

- Spor sayaları yapma teknikleri


Ayakkabıcı Kursu'na katılın, kampreli yüz ıstampalarını kullanarak profesyonel saya yapımını öğrenin!

Etiketler:

Kommentare


bottom of page